Тројца Хунзи повредени во тепачка, повод политичката криза во Македонија

Во среда навечер во тепачка која се случила во северен Пакистан во местото Муртазабад повредени се тројца припадници на Хунзите. Тепачката настанала по завршувањето на централниот Дневник на МТВ1 кој редовно се следи преку сателит.

Во локалното кафуле ,,Аминта” две спротивставени групи влегле во жестока расправија за актуелната политичка криза во Македонија. Едната група позната по своите либерални политички убедувања почнала да извикува пароли против Владата, на што група конзервативни Хунзи возвратила со повици „Уа комуњари“ и „Бранко битанга“.

Во општата тепачка биле употребувани секакви предмети и шишиња при што повредени се три лица, двајца од нив се лесно повредени, а третиот полесно.

flour2

По пријава од сопственикот интервенирала пакистанската полиција и спречила инцидент од поголеми размери. Според портпаролот на СВР Муртазабад, во тек се информативни разговори со инволвираните во тепачката, а полицијата набргу ќе излезе со кривични пријави против учесниците.

Полицијата додава дека бројот на инциденти во областите населени со Хунзи е значително зголемен по заострувањето на политичката криза во Македонија. Оттаму се надеваат на брзо решение на оваа криза и наоѓање компромис помеѓу двете страни, со што ќе се смири безбедносната ситуација и во овој регион на северен Пакистан.

This Post Has 27 Comments

 1. Kostadin Düsseldorf says:

  jas mislam deka tija Hunzi sto bile protiv komunjarite se vo pravo. Samo neznam sto se karale za Makedonja

  • IvTheKing says:

   Колку тоа гордо звучи „комуњари“ – некаква си изменета именка од комунист :) ти Костадин (и другите новопечени политичари, аналитичари или други поддржувачи на ДПМНЕ), не ја знаеш големината на комунизмот, движењето и позитивните последици од големите револуции. Половина од Европа има социјалистички (лево-ореиентирани) политички партии на власт (во Италија комунистите на избори се пред Берлускони), а Костадин со неговите политички убедувања, на пост со „ХУНЗИ И МАКЕДОНСКИ ПАРТИИ ВО ПАКИСТАН“ (non-sense) дал коментар со чудење: „само незнам што се карале за Македонија“….цццц. Тоа ти е патриотизам.

  • Јоле says:

   морон

  • GoceodRabota says:

   More stopan eden Zurück an die Arbeit nicht über Mazedonien Sorge, es ist das gleiche wie wenn Sie ihn verlassen haben.

 2. Elektrik says:

  MIA OD ZADGRANICNTE KOMITETI GI PODRZVAME BRAJKATA HUNZI VMROVCI! OK POZZ

 3. SHAHEEN says:

  SDSD MURTAZABAAD DA NEJAJT NOGU ZOSH ZNAJE SHTO GI SNAJDE POSLEDNO KOAJ HAFIZULLAH SE NALJUTI LAHORE E SO VAS BRAJCHA OK POZZ

 4. Воодушевен says:

  Што се трпи земјава, полна е со луѓе без смисла за хумор….па уште и коментираат видно возбудени од најновиот „развој на настаните“ во Пакистан :))))

  • cccccccccccccc says:

   mozno li e ova zabeganive do tolku za zashle shto veke ne razlikuvaat sto e vest a sto zafrkancija cccccc.

 5. Аххх says:

  Воодушевен нели? Абе за греота, кај без смисла за хумор, па уште и неписмени

 6. Risto S.Prespanceto says:

  Chestitoi na Hundite Makedonski shto posle skoro 2.250 godini se osekjat i e branat svojata nacionalnost znat deka negovoto poteklo e od Makedonija apak vo Makedonija ima nashi Makedonci nejkjat ni da chujat deka se Makedonci rabotat protiv Drzavata sram da im e dane zborime za Grkomani Bugaromani i Srbomani na zhalost shto nesme slozhni.Vnatre vo nashata Zemja koja se Vika Makedonija od predi iljadi godini.

  • jovan says:

   Risto Prespance,ostavete gi Hunzite neka razmisluvaat sto se koi se iako veruvam deka dobro znaat za nivnoto poteklo.Ostavete ne i nas ovde zosto mislam deka nikoj popameten ne ne narekuva nikako podrugo sem makedonci.Protiv drzavata rabotat malkumina a sluzbite se nadlezni da gi otkrivaat.Najtesko e koka visoki drzavni sluzbenici rabotat protiv drzavata.Nema koj da gi sprecava.

 7. Pozdrav do hunzite says:

  Bravo za hunzite sto i po tolku godini se uste ja nemaat promeneto verata i znaat deka se makedonci.

 8. ZAGRIZEN HUNN says:

  hhahahahahahahahahha, go citam ova i ne veruvam deka nekoj ima vreme da gube za bez veze 😀 😀 😀 aloooooo hunzite se tepale edni protiv drugi za makedonija???? so vi e bre vas??? imate li um malku barem? gajle m,u e niv za makedonija. nie si pravime filmovi samo za i okolu niv. omi ne znaaat kaj se na kartata, ke se tepaat za makedonija, zimi takvoto moe 😀 😀 😀 😀 😀

  • Nezagrizen says:

   A ti da otides vo vasata PPP – patriotska partiska psihijatriska – klinika i da se pregledas? Da ne ti ostanalo slucajno malku mozoce, pa i toa da go izvadat?… da ne ti smeta, a i da bides ramnopraven so tvoite sopartijci. Idiotu!

 9. Ray Hadley says:

  Абе вмровци, што уште треба да се случи за да прогледете? Избори добивате со фалсификување, ширите гебелсова пропаганда од првиот момент на вашето владеење, вие крадете, другите ви се криви, вие ја продавате државата со ДУИ , продавате патриотизам, апсите политички противници со странци заштитени сведоци, оптужувате луѓе за марихуана само затоа што се отворено против вас, заташкавте убиство на момче, организирате контрапротести, измислувате опозиција, тепате пратеници, владете наместо да управувате, владете со сите медиуми преку уцена назначивте терорист на АРМ Што уште ќе направите??? Во Германија по Втората светска војна беше спроведена денацификација на државата. На истиот начин ѓе треба да се изврши девмроизација на Македонија за да се отстранат последиците од вашето самоволие и тортура.

 10. Dimche says:

  Димче Дамевски – Смилево 1903 Даме Груев

  Втор дел продолжение.

  Атињаните големи напори прават за да го зголеми бројот нна грчката нација, додека македонските изродници со нивната акција ја поткрепуваат атинската акција за поништување на македонската нација, што побргу ја донесат македонската нација до поништувачката нула. Бранко, заедно со неговите загарчина се со намера да ја поништат македонската нација и ја заменат со друго фалшиво име.

  Нивната задача е да ја поништат Македонската Нација.
  Дали ние сега треба да им веруваме на трговците и човекојатците на македонската нација, како што се Бранко, Љупчо, Зајев, Макра Дули и многу други како нив.

  Секој еден македонец треба добро да се размисли за да не стапне во стапицата која ја поставуваат Македонските изродници. Македонија не повикува, сите македонци да се обединеме и да се трудиме да го зголемиме бројот на македонците, ако ние тоа и го посакуваме за да Македонија опстане.
  Со гелемиот број на Македонци, Македонија ќе се радува а таа ќе ни возврати со нејзиниот опстанок – Димче Дамевски

 11. Dimche says:

  Димче Дамевски – Смилево 1903 Даме Груев

  Втор дел А

  Кировата и Бранковата идеја им отиде во голема полза на атињаните. Атињаните започнаа огромна поништувачка акција, поништување на македонската нација и тоа финансирана и потпомогната од ЕУ. Збеснатите атињани превзедоа огромна акција за да ги погрчуваат сите македонци без разлика каде тие се најдуваат. Нивното беснило пристигна дури до Пакистан, посегнаа со нивните погани раце по Македонците Хунди и Калеши за да ги претопат во пламенот од лажната варварска грчка нација. Бугаро татарот, трговецот Љупчо се откажа од македонската нација постанувајќи татар. Татаринот Љупчо ја засилува грчката машинерија за поништување на Македонската Нација. Атињаните ограбуваат деца македонци Хунди и Калеши ги носат во Атина каде ја изучуваат лажната грчка фалсификована историја, едноставно таму се погрчуваат, постануваат јаничари за покасно да им сервираат лажна грчка историја на своите браќа Македонци Хунди и Калеши во Пакистан и во другите држави каде што се најдуваат Македонци.

  Продолжува во вториот дел. Димче

 12. Dimche says:

  Димче Дамевски – Смилево 1903 Даме Груев

  Почеток на коментарот прв дел.

  Македонците се чудесен нарот, самите меѓусебно борба водат заедно со македонската нација во пропаст одат. Албанија, Грција, Бугарија и Косово планови прават како македонци во казан да варат. Одамна беше кога Бранко и Киро договори со крвожедните комшии потпишуваа за македонска нација да поништуваат. Кон таквите договори им се придружи бугаротатаро Љупчо. Сите тие во Грција одат отворено преку етерот лажна историја сејат. За да ја покаже Киро лојалноста кон Грција, го поканува гркот Зорба во Скопје за да им го перат мозокот на македонците а со тоа да добијат лажна порака дека не се македонци заменувајки ги со лажната именка словени. Со преполнати чаши, полни со македонска крв наздравуваа со грчките гости по повод поништувањето на Македонската Нација. Не задоволни од сето тоа што се случуваше, јавно се откажаа од сите македонци кои се најдуваат во окупираните делови од страна на Грција, Бугарија, Албанија и Србија. Тамошната поржуазија врши секаков вид на терор само како и на кој начин да си ги заситат нивните крвожедни апетити. Македонските одродници превземаат уште поголема акција за да се откажата од нашите македонски племина кои останале во далечен Пакистан уште од времето кога владеел Александар Македонски во тие предели.

  Продолжува во вториот дел А

 13. Аххх says:

  Алоооо! Го гледате ли сајтов за какви вести е и сатира? Доста коментирате сериозно, срамота е, ве читаат луѓе.

 14. Ожалостен од Хумор says:

  За жал некој хуморот го сфаќа или не ,а ти Димче Дамевски – Смилево 1903 Даме Груев,изгледа си заборавил дека за прв пат Македонија доби име Македонија 1945 и 1991 и двата пати на чело беа луѓе како Бранко и Киро,а таквите познавачи на историја како тебе и патриоти во пакет,сигурно имаат извадено Бугарски пасош уште од 1998 година,не заради друго туку заради патриотски причини и омраза кон Грците.

 15. crn humor says:

  cudna intelegencija ima 😀 a i komentarite se dodje mi da vrisnem

 16. komunjar says:

  leleee komentarive se pojaki od samiot tekst…ne be ne znam so e pojako…. hahaha
  *mentalizacija e blaga forma na retardacija
  Moto: strasna rabota, da ne mojt coek zenska da fatit 😀

 17. begam od tuka says:

  ahahahhah brat ti si najzverskiot trol so go imam sretnatao

 18. Амхаџад од Исламабад says:

  Мие, Хунзатите од Пакистан, сме једини прави Македонци и ќе ве замолимо лепо Славо македонците и и Хеленомакедонците да престанат да ни ја крадат историјата. Престанете да не провоцирате со тоа што правите споменици на наши херои, ја препишувате историјата, крадете наши симболи и т.н.. Па да му било добро за Ацета 3 Хунзвоски (да да вие не го знаете под ова име, но вистината е дека се има прекрстено во Хунзвоски кога дошол во Пакистан на гости кај братучед му) со вас, немаше да иде во појоди накај нас само да не мора да се замара со пациенти ко македонците и грците. Молим ви са, Македонија е една и таа е пакситанска…. сфетето го ова што поскро да не ви уведемо еконоске санкције…

 19. Mekedonec Islamabad says:

  Ахамаџад, до кога ќе те лажат тоа кометарите… овај комуњарите…. Ние сме ти уствари македонска дијаспора и треба да им помогниме на нашите браќа македонските Македонци. Ја еве формирав пакситанско крило на ВМРО уште пред гастарбајтерите од Германија да го направат тоа, Пакситанското ВМРО е најстаро од сите, така што ние пакистанските македонци се во темелот на современата македоснка држава. Тија не ја крадат нашата историја, него ние им ја позајмуваме. Кога ќе дојде време ќе го напраиме Пакситан до Албаија и така македоските Македонци и пакситаските Македонци сите ќе живеат во една држава- тоа го има кажано и Ниче Пакистан и Ниче Македон Бетон..

 20. @Rampeski says:

  Калашите сега за сега се мирни и ја следат состојбата. Калашкиот комитет на ДПМНЕ ќе заседава деновиве и ќе одлучи какви мерки ќе превземе во врска со ,,кризната,, состојба. За секој случај фалангата ги светка копјата и ги остри стрелите.

Leave A Reply